Podstawowe zasady prawa pracy – wynagrodzenie, umowa, zakaz dyskryminacji

Rozdział drugi Kodeksu Pracy, mówiący o podstawowych zasadach prawa pracy, wskazuje, że istnieje coś takiego jak minimalne wynagrodzenie za pracę. W praktyce oznacza to, iż pracodawca nie może zapłacić nam mniej. To państwo określa minimalną wysokość wynagrodzenia jaka przysługuje pracownikowi za wykonywaną przez niego pracę. Każde wykroczenie związane z wynagrodzeniem pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin (160 miesięcznie), który otrzymuje kwotę netto niższą niż minimalne wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym, podlega postępowaniu prowadzonemu przez Państwową Inspekcję Pracy lub Sąd. Obie te instytucje mogą ukarać pracodawcę za łamanie jednego z podstawowych praw pracowniczych.

Umowa, jaką pracodawca zawiera ze swoim pracownikiem, według zapisu Kodeksu Pracy, jest zgodnym określeniem woli obu stron. Co to oznacza? Oznacza to, iż zawierając ze sobą umowę (np. najkorzystniejszy dla pracownika wariant stanowiący podstawę zatrudnienia, czyli umowę o pracę) strony, a więc pracodawca i pracownik, jednomyślnie ustalają warunki zarówno samej pracy jak i należnej pracownikowi zapłaty. Nie może dojść do sytuacji, gdzie pracownik swoje a pracodawca swoje – czyli zapis umowy jest niezgodny ze stanem faktycznym. W takim przypadku dochodzi do naruszeń, za które pracodawca również może zostać ukarany.

Na pracodawcy ciąży obowiązek poszanowania godności i innych, ściśle określonych dóbr osobistych każdego z pracowników. Ponadto pracownicy, którzy wykonują takie same obowiązki, muszą być traktowani równo, czyli posiadać takie same prawa. Nie może być tak, że osoby zatrudnione na tym samym stanowisku, wykonujące tę samą pracę, są traktowani inaczej. Prawo pracy domaga się równego traktowania kobiet i mężczyzn w tej sferze ludzkiego życia, jaką jest zatrudnienie. Pracodawca nie może jakkolwiek, czy to pośrednio czy bezpośrednio dyskryminować swoich pracowników ze względu na:
· płeć
· wiek
· niepełnosprawność (osoba niepełnosprawna nie powinna być wykluczana)
· rasę
· religię
· narodowość
· przekonania polityczne
· przynależność związkową
· pochodzenie etniczne
· wyznanie
· orientację seksualną
· formę/ rodzaj zatrudnienia
W tym ostatnim chodzi o takie kwestie jak czas trwania umowy oraz wymiar czasu pracy. To, że ktoś pracuje na część etatu lub w oparciu o umowę na czas określony, nie może być powodem dyskryminacji ze strony pracodawcy jak również współpracowników czy przełożonych.

One thought on “Podstawowe zasady prawa pracy – wynagrodzenie, umowa, zakaz dyskryminacji

  1. Zasady zasadami, ale niestety znajdzie się jeszcze wielu nieuczciwych pracodawców, którzy tylko kombinują jak zaoszczędzić na pracowniku dając mu „śmieciowe umowy” .

Comments are closed.