Karuzela vatowska

Wyłudzenia podatku VAT, to temat w którym interesują się urzędy skarbowe już od wielu lat. Można powiedzieć, że przekręty na vacie, istnieją od momentu kiedy ten podatek został w Polsce wprowadzony. Juz na początku lat 90 ubiegłego wieku, pojawiły się pierwsze przypadki nadużywania prawa i tworzenia się pierwszych karuzeli vatowskich na terenie Rzeczpospolitej. Schemat był bardzo prosty i dotyczył przede wszystkim działań handlowych w obszarze eksportu. Najczęściej eksportowanymi towarami, na potrzeby wyłudzeń podatku VAT, były dewocjonalia i przedmioty o tematyce religijnej.


Jedna z najgłośniejszych afer dotyczących wyłudzenia podatku VAT, dotyczyła przemysłu paliwowego. Pole do wyłudzeń wzięło się ze zróżnicowanych stawek podatku akcyzowego na oleje opałowe napędowe i technologiczne. Pomysł ministerstwa finansów był szczytny, ponieważ zakładał że osoby mniej zamożne mogły taniej kupować paliwo opałowe. W całej kombinacji, nieprzemyślana jednak była kwestia, że olej opałowy nie różni się praktycznie niczym od oleju napędowego i można go używać jako paliwa do samochodów,czy traktorów. Jak można się zatem spodziewać, w znacznej ilości stacji benzynowych, zamiast oleju napędowego potocznie nazywanego dieslem, użytkownicy tankowali olej opałowy, na który była niższa akcyza. Polski olej opałowy, w pewnym momencie stał się cennym towarem eksportowym, po drodze zmieniając się w olej napędowy. Na tym mniej więcej polegała ta karuzela.
Jedna z pierwszych struktur paliwowych, biorących udział w przekrętach vatowskich, wykryta została w Szczecinie. Siatka zbudowana była z ponad 1000 podmiotów, pomiędzy którymi, głównie na papierze, krążyło paliwo. Cały proceder zamieszani byli czołowi przedstawiciele państwowych instytucji, odpowiedzialni za koordynację przemytu rosyjskiego oleju opałowego na teren Polski.

Po kilkunastu potężnych aferach związanych z tym procederem, polskie prawo podatkowe uległo drastycznym zmianom. Obecnie nadal trwają prace, mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego do poziomów znanych z innych krajów europejskich.