Należy wiedzieć, że termin na złożenie PIT-ów został przesunięty do 31 maja 2020 roku z powodu pandemii (koronorawirus). Jeśli chodzi o ten rok podatkowy warto wiedzieć jakie ulgi nadal obowiązują. Oto one:
1). Ulgi uzależnione od dochodu:
a). ulga na Internet – należy wiedzieć, że przysługuje przez kolejno po sobie następujące dwa lata, w przypadku kiedy nie korzystaliśmy z niej wcześniej. Odliczamy faktycznie poniesione wydatki jednak nie więcej niż 760 złotych w roku.
b). darowizny – w przypadku darowizn należy wiedzieć, że mamy prawo dopisać:
– do 6 procent rocznego dochodu, jeśli pieniądze przekazaliśmy na cele oświatowe, kultu religijnego lub pożytku publicznego.
– 100 procent w przypadku darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych (uprawnionych na podstawie odrębnych ustaw).
– kwotę za oddaną krew lub jej składniki (określona jest przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi i litrów).
c). ulga rehabilitacyjna – należy wiedzieć, że mają do niej prawo osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby bliskie, na których utrzymaniu one pozostają. Aby skorzystać z tej ulgi dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć w roku podatkowym 13 tysięcy 200 złotych. Możemy wówczas odliczyć:
– do kwoty 2280 złotych wydatki między innymi na używanie auta osobowego.
– bez limitu wydatki między innymi na turnus rehabilitacyjny.
– różnicę między faktycznie poniesionymi w danym miesiącu wydatkami na leki a kwotą 100 złotych, jeśli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna te leki przyjmować.
2). Ulgi uzależniona od podatku:
a). ulga na dzieci – należy wiedzieć, że w tym przypadku możemy odliczyć odpowiednio po:
– 92, 67 złotych na pierwsze oraz drugie dziecko.
– 166, 67 złotych na trzecie dziecko.
– po 225 złotych na czwarte i każde kolejne dziecko.
Dodajmy jeszcze ważną uwagę – jeżeli posiadamy jedno dziecko i jesteśmy w związku małżeńskim lub samotnym rodzicem, skorzystamy z ulgi, kiedy roczny dochód nie przekroczył 112 tysięcy złotych. Natomiast jeśli nie pozostajemy w związku (nawet przez część roku), wówczas limit wynosi 56 tysięcy złotych.
Chyba najbardziej powszechną ulgą, która daje niezły zastrzyk finansowy jest ulga na dzieci.